V případě nezaviněné nehody máte nárok na účelný pronájem náhradního vozidla z povinného ručení viníka nebo na základě vlastního pojištění náhradního vozidla.

V případě úhrady ze zákonného pojištění viníka uplatňují všechny pojišťovny tzv. Pevné náklady na provoz vlastního vozidla, které jsou odečítány od pojistného plnění. Tato složitá věta znamená, že ve chvíli kdy užíváte cizí – zapůjčené vozidlo, si šetříte náklady na svém vozidle, typicky ojetí pneumatik, brzdových destiček, výměnu oleje. Pojišťovna krátí plnění podle druhu vozidla přibližně o 3,60 – 5,-Kč /km, kdy se odvolávají na výpočet podle tzv. Znaleckého standartu č 1/2005.

V případě vlastního připojištění poskytnutí náhradního vozidla nejsou uplatňovány srážky za Pevné náklady jako u zákonného pojištění, ale řídí se to parametry uzavřené smlouvy. Většina pojistných smluv uvádí maximální počet dní a maximální denní cenu pronájmu.

Vždy je třeba dobře přečíst Všeobecné pojistné podmínky smlouvy, které uvádějí podmínky plnění a také výluky z pojištění. Třeba taková Kooperativa má podmínku, že vozidlo musí být nepojízdné nebo musí mít poškození, díky kterému je tzv. nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích. To jsou případy, kdy při nehodě vzniknou ostré hrany, vozidlo má poškozená kola, brzdy nebo vnější osvětlení. Kooperativa je z našich zkušeností specialista na “neplnění”. Pokud Vám tedy vandal nebo vy sami odřete bok vozidla například v podzemních garážích, tak, že je auto pouze odřené a pomačkané, podle podmínek Kooperativy nemáte nárok na plnění z připojištění náhradního vozidla. To je slušně řečeno “pěkná prasárna” a známe to ze své vlastní zkušenosti!

Dále pojišťovny řeší tzv. účelnost. U právnických a fyzických podnikajících osob to bývá jednoduché, neboť vozidlo většinou potřebují k nerušenému výkonu svého podnikání, přesto je většinou třeba podepsat čestné prohlášení, že tomu tak je.

Pro neznalé to vypadá složitě, ale není to tak hrozné, pokud si nejste jisti, tak nám zavolejte a my Vám poradíme.

A poslední rada na závěr. Při dopravní nehodě odmítejte nabídky asistečních služeb, které se okamžitě objeví na místě nehody, a pokud už je chcete využít, tak před jakýmkoliv i ústním souhlasem, chtějte k podpisu podmínky jejich služeb. Vždy tam podepisujete, že veškeré náklady, které nezaplatí pojišťovna jste jim povinni uhradit Vy. To že se o nějakém odpočtu pevných nákladů za kilometr nezmíní asi nikoho z nás nepřekvapí. čest vyjímkám, pokud existují. Pokud chcete aby to za Vás vyřešil někdo jiný, obraťte se na asistenční službu Vaší pojišťovny či pojišťovny viníka nehody.